Černé tečky na obličeji mohou být velmi frustrující a negativně ovlivnit naše sebevědomí. Mnohdy nám způsobují nepříjemné pocity a nedokážeme se s nimi vyrovnat. Následující návod vám pomůže zjistit, jak se těchto černých teček zbavit a znovu získat sebejistotu.

Jak se zbavit černých teček

Nejjednodušším a nejefektivnějším řešením je navštívit kosmetický salon, kde se o vaši pleť postarají odborníci. Tato možnost však může být finančně náročná a někteří lidé nejsou příliš pohodlní, když se je dotýká cizí osoba. Proto vám přinášíme několik rad, jak se doma pokusit zbavit černých teček.

 1. Čistěte pleť šetrnými přípravky: Často se stává, že lidé snaží zbavit pleť veškerého oleje a mastnoty, takže používají příliš agresivní produkty, které pleť vysušují. To může způsobit, že pleť začne produkovat ještě více oleje, což může zhoršit problém černých teček. Je důležité používat přípravky určené k odstraňování černých teček, které jsou šetrné k pokožce a nedráždí ji. Pravidelná hydratace pokožky je také klíčová, i pokud máte pleť s akné. Vysušená pokožka může stimulovat tvorbu více oleje.
 2. Masky proti černým tečkám: Jednou týdně můžete použít masku určenou k odstraňování černých teček. Tyto masky často obsahují aktivní uhlí nebo jíl, které pomáhají vyčistit zanesené póry a zároveň vyživují pokožku. Pravidelným používáním takových masek můžete dosáhnout zlepšení stavu vaší pleti.

Je důležité si uvědomit, že odstranění černých teček může vyžadovat trpělivost a pravidelnou péči. Pokud máte závažnější problémy s akné, může být vhodné konzultovat s dermatologem, který vám může doporučit vhodné léčebné postupy.

domaci-maska-na-cerne-tecky

Jak se zbavit černých teček přírodní cestou

Jednoduchým způsobem, jak se zbavit černých teček pomocí přírodních prostředků, je použití kvalitních přípravků, které nezatěžují životní prostředí. Mnoho výrobců nabízí ekologické produkty pro péči o pleť.

Můžete si také vyrobit vlastní kosmetiku doma. Na domácí peeling budete potřebovat lžíci jogurtu, lžíci soli, trochu medu a citronové šťávy. Tento peeling můžete aplikovat jednou nebo dvakrát týdně, avšak vždy připravte čerstvou směs.

Další tipy zahrnují použití jedlé sody smíchané s vodou nebo masku z bílku a citronové šťávy. Tato maska by měla zůstat na obličeji po dobu dvaceti minut. Tyto přírodní metody mohou být účinné při boji s černými tečkami na pokožce.

Přečtěte si také:  Rituál čištění zubů: Od základů po mistrovské tipy

Proč se vytvářejí černé tečky

Černé tečky se objevují v důsledku nadměrné tvorby kožního mazu v pórech. Existuje několik faktorů, které mohou tuto situaci ovlivnit.

Je užitečné zjistit, co přesně způsobuje vaše akné, abyste mohli efektivněji řešit černé tečky a pupínky a předešli jejich opakovanému výskytu.

 1. Příliš mnoho cukru: Studie ukázaly, že nadměrný příjem cukru může zhoršovat stav pleti. Pokud nemůžete úplně vyloučit sladkosti a slazené nápoje, zkuste alespoň omezit jejich konzumaci. Buďte také opatrní s potravinami obsahujícími mouku. Správná strava může pomoci omezit tvorbu akné.
 2. UV záření: Je obecně známo, že UV záření není pro pokožku zdravé. Může zvyšovat tvorbu kožního mazu, což vede k vytváření černých teček a pupínků. Proto byste měli vždy používat vhodný opalovací krém před delším pobytem na slunci, a to ideálně přírodní produkty.
 3. Líčení a péče o pleť: Rozumíme, že pro někoho může líčení představovat určitý druh nečistoty. Nechceme vás ovšem poučovat o tom, jak často a jak intenzivně byste se měli líčit. Chceme vás jen upozornit na důležitost každodenního odlíčení večer.
 4. Stres a jeho vliv na pleť: Je dobře známo, že stres může negativně ovlivnit stav vaší pleti. Sice není možné se stresu úplně vyhnout, ale existují způsoby, jak ho alespoň zmírnit. Můžete toho dosáhnout pravidelným odpočinkem, efektivním plánováním času a povinností, relaxačními aktivitami a zdravou stravou. Nedávejte si na sebe více, než zvládnete, a vyhýbejte se lidem, kteří vám vysávají energii. Zlepšením zvládání stresu se nejen zlepší stav vaší pleti, ale také váš celkový psychický stav.
jak-na-cerne-tecky

Faktory, které neovlivníte

 • Hormony
  Nejspíš jste si všimla, že nejhůř vaše pleť vypadá těsně před menstruací nebo na jejím začátku. Naopak těhotné ženy si pleť většinou vychvalují. Hormonální činnost bohužel nijak neovlivníte. Zkuste v kritické době alespoň omezit cukry a polevit v povinnostech. Pokud není možné zpomalit v práci, odložte alespoň úklid domácnosti.
 • Znečištěné ovzduší
  Nejen, že se znečištěný vzduch ve městech špatně dýchá, ale také ucpává póry. Večer si poctivě čistěte pleť a co nejvíc choďte na procházky do přírody.