Vyberte stránku

Abychom dokázali náš šatník využít skutečně efektivně, organizace je základním bodem. Víte, jak správně uložit své oblečení tak, abyste měli vždy všechno po ruce, ale zároveň jste neměli pocit, že nemáte co na sebe? Pojďme na to.

Začněte tříděním

Než začnete se samotnou organizací, nejdříve si šatník důkladně roztřiďte. To znamená opravdu důkladně. Vytáhněte ze skříně veškeré oblečení, které máte, i z těch nejzazších polic a šuplíků. Můžete tak zjistit, že se někde za haldou oblečení skrývají módní kousky, na které jste už dávno zapomněli. Poté si každou věc vezměte do ruky, vyzkoušejte ji. A pokud jste ji na sobě neměli za poslední rok, nejspíš ji nebudete potřebovat ani nadále. Všechny hromádky typu “věci, do kterých musím zhubnout” nebo “pro neočekávané události” zkrátka zrušte.

Kam s vyhozenými věcmi?

Aby vám to nebylo líto, věci samozřejmě nemusíte vyhazovat jen tak. Najděte jim nové využití!

  • Prodejte je. Existuje několik internetových platforem, kde zboží můžete nabídnout.
  • Darujte je. Rodině, známým, přátelům. Třeba se jim nějaký kousek bude líbit a padne jim o trochu více než vám!
  • Využijte textilní kontejnery, které darují oblečení charitativním organizacím.
  • Zaneste oblečení do sekáče nebo klidně v práci naplánujte menší bazárek, kam každý může nevyužité kousky donést.

Skříň ukliďte

Nezapomeňte, že úklid není to samé co třídění. Když už budete mít skříň hezky vyklizenou, využijte toho a důkladně ji vytřete. Díky tomu bude vaše oblečení ve větším bezpečí a nestane se, že na něm zůstanou nánosy prachu, který se do skříně dostal bůh ví jak.

jak-na-organizaci-satniku

Dejte šatníku systém

Kromě toho, že už víte, jaké věci využijete a jaké nikoliv, je třeba si promyslet, podle čeho budete oblečení ve skříni třídit. Můžete je rozdělit podle příležitosti, barvy nebo typu oblečení. Udělejte si vlastní prostor i na kabelky. To vám usnadní výběr.

Šetřete s místem

Abyste měli ve skříni více prostoru, nezapomeňte efektivně nakládat s tím, jaké věci kam umístíte. Vždycky mějte ve skříni věci, které aktuálně nosíte. Ty sezónní, které zabírají nejvíce místa, ale v klidu můžete umístit na čas jinam – přesně na tohle můžete využít úložné prostory pod postelí, komory, nevyužité cestovní tašky či prostor pod gaučem. A pokud chcete být skutečně efektivní, objemné věci umístěte do vakuových pytlů, ze kterých následně vysajete vzduch. Místo, které rázem získáte, je k nezaplacení.

Myslete i na organizéry

Pro lepší přehled ve skříni vám poslouží i nejrůznější organizéry a šperkovnice, které si můžete pořídit. Díky tomu nebudete mít věci naházené na sebe, ale budete v nich mít dokonalý pořádek. Kam je nejčastěji můžete využít?

  • na spodní prádlo
  • organizér na kravaty
  • věšák na kabelky
  • ramínka na kravaty a pásky
  • organizér na drobnější šperky a doplňky
  • věšák na šály a šátky