Vyberte stránku

Pro někoho je balení věcí nejnepříjemnější součástí dovolené a někdo se i na tuto nezbytnou součást cestování vyloženě těší. Ať už patříte k jedné, nebo druhé skupině cestovatelů, balení zavazadel se zcela jistě nevyhnete.

Než se začnete balit

Před samotným shromažďováním věcí je dobré na chvilku se zastavit, udělat si například šálek kávy a zamyslet se. Poté si sepsat seznam nezbytností, které nesmějí v cestovní tašce nebo batohu rozhodně chybět.

 • Jestliže doma zapomenete plavky nebo sluneční brýle, mnoho se toho nestane.
 • Vše se dá zakoupit na místě.
 • Problém může být s tím, co se na místě vyřídit dost dobře nedá.

Máte veškeré doklady?

Základními nezbytnostmi jsou bezesporu doklady. Před cestou si zjistěte, jestli vám postačí pro vstup do cizí země jen český občanský průkaz anebo musíte mít cestovní pas. Ať už povezete jedno, druhé nebo pro jistotu obojí, včas si zkontrolujte platnost těchto dokladů. Prošlý doklad totožnosti je stejný jako žádný doklad. Někteří odborníci radí cestovní doklady si okopírovat a uložit na jiném místě. V případě ztráty originálů budete mít ušetřeno mnoho starostí a vysvětlování.

 • Dalším nezbytným dokumentem je kartička cestovního pojištění a kartička pojištěnce.
 • Jestliže jedete vlastním vozem, pak si zkontrolujte, jestli váš řidičský průkaz platí v dané zemi. Jestliže ne, pak požádejte o mezinárodní řidičský průkaz na vašem obecním úřadě.
 • Některé země vyžadují u nás nepovinná očkování. Průkazku o splnění této podmínky si nezapomeňte vzít s sebou.
cestovni-pas

Pro powerbanku se také místo najde

Bez technických vymožeností, jakými jsou chytré mobilní telefony, už se dnes jen těžko obejdeme. Jenže co by byl platný i ten sebechytřejší mobil, pokud by mu došla energie. Proto si nezapomeňte přibalit powerbanku.

Finance pořešte několika možnostmi

Poslední věcí, na kterou zapomenout v žádném případě nesmíte, jsou finanční prostředky. I přesto, že se rozhodnete využívat kreditní karty, je dobré mít pohotovostní zásobu v hotovosti, kterou si rozdělíte na různá místa.

 • Berete-li si kreditky, pak si zjistěte, jestli jsou v dané oblasti podporovány.
 • Vyplatí se mít bankovní účet, který nebude v zahraničí strhávat šílené částky za výběry. Srovnávač Lundea vám účty porovná.

Léky, kosmetické a hygienické potřeby

Na cestách se neobejdete bez hygienických a kosmetických potřeb. Je pravda, že tyto potřeby můžete snadno nakoupit na místě, ale proč zbytečně utrácet? Neměli byste tedy rozhodně zapomenout zubní pastu a kartáček. Do kufru by se vám také měl vejít sprchový gel a hřeben.

 • I přesto, že pojedete do civilizovaných zemí, ve kterých nemají s hygienou problém, není rozhodně od věci přibalit si antibakteriální gel na ruce.
 • Ne vždy je v kritickou chvíli k dispozici tekoucí voda a mýdlo.

Pokud trpíte nějakým zdravotním omezením, kvůli kterému musíte brát pravidelně léky, pak je na seznamu věcí raději podtrhněte. Opomenutí by mohlo znamenat přinejmenším pokaženou dovolenou v podobě zdravotních obtíží. Ale i lidé, které zdraví zatím netrápí, by měli myslet na zásoby do příruční lékárničky. Prostředky proti bolesti hlavy, průjmu nebo naopak zácpě, vám mohou zachránit několik dnů dovolené. A jistě se do vaší lékárničky vejde i několik náplastí a jeden obvaz.

 • V tomto případě totiž většinou platí jeden zajímavý jev: Pokud máte tyto věci s sebou, určitě je nebudete potřebovat.
kosmeticka-taska

Menší batoh nebo vak na výlety se bude hodit

Poté, co se ubytujete v cílové destinaci a půjdete obhlédnout okolí, bude se vám hodit nějaké menší zavazadlo. Dámská kabelka nebo taška přes rameno sice splní potřebu úložného prostoru pro vaše věci, ale spíše na procházku po promenádě nebo do města. Zejména, pokud se vydáte na nějakou delší túru mimo město, využijete sportovní batoh.

 • Ideálním úložištěm, které nikde nepřekáží, může být také dnes tolik oblíbený vak na záda: Ten je sám o sobě velice lehký, skladný a díky stahovacím šňůrám máte jistotu, že vám do něj nevnikne cizí ruka.